Dziś jest
PL EN DE UK LT

Festiwal nauki - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Zespół Szkolno - Przedszkolny w Okartowie

Festiwal nauki

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi były w naszej szkole wyjątkowe, jak wszystko w tym roku szkolnym. Trwająca pandemia i zdalne nauczanie, było okazją, aby zorganizować po raz pierwszy Festiwal Nauki pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Wykłady w formie online połączone z pokazami i doświadczeniami, wzbudziły wśród uczniów duże zainteresowanie.


Czym różni się huragan od tornada, z jaką prędkością wieją najsilniejsze wiatry i jakie niebezpieczeństwa ze sobą niosą, dowiedzieli się uczniowie klas V-VIII na wykładzie: „Zmiany klimatu a ekstremalne zjawiska atmosferyczne” przygotowanym przez  panią Ireną Sulimą.

O problemie dzikich wysypisk śmieci, które nie tylko szpecą krajobraz najbliższej okolicy, ale także niosą poważne zagrożenie dla środowiska, opowiadała pani Ewa Makowska. Uczniowie mieli okazje dowiedzieć się, czym rożni się składowisko odpadów od wysypiska śmieci, jak długo rozkłada się  plastik, oraz czym jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci.

Czy możliwe jest życie bez prądu elektrycznego? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy wykładu z fizyki. O źródłach energii, bardziej lub mniej ekologicznych, ich wpływu na środowisko naturalne Ziemi i o naszych codziennych sposobach na oszczędzanie prądu elektrycznego z wielkim zainteresowaniem referowała pani Małgorzata Krawiec.

W ramach Festiwalu Nauki uczniowie obejrzeli poruszające sumienia zdjęcia, pokazujące skalę zanieczyszczenia naszej planety, konsekwencje wycinania lasów na skalę globalną i skutki zmian klimatycznych, które przygotowała pani Grażyna Góralczyk.

W trakcie projekcji filmu pod tytułem: ”Szkolne kluby niemarnowania”, uczniowie przekonali się, jakie są skutki ekologiczne, społeczne i ekonomiczne marnowania żywności, zaś przygotowane przez nauczycielkę doświadczenia, pomogły zrozumieć, w jakim środowisku działają enzymy, co to są katalizatory i jaki wpływ mają na reakcje chemiczne.

Podsumowaniem działań w ramach Festiwalu Nauki był konkurs wiedzy, do którego przystąpili wszyscy chętni uczniowie z klas V-VIII. Pierwsze miejsce zdobył uczeń klasy VIII - Antoni Hertmanowicz, któremu serdecznie gratulujemy!

 

E. Makowska, I. Sulima, G. Góralczyk, M. Krawiec
Drukuj | Wyślij znajomym | 2021-05-10 21:39 | Hubert Makowski

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too