Dziś jest
PL EN DE UK LT

Gala I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Dom Kultury » Imprezy cykliczne » Konkurs Poetycki im. M. Kajki » Rok 2005

Gala I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

Uroczysta Gala wręczenia nagród laureatom odbyła się 16 września b.r. w kawiarni „Anna” w Orzyszu. Imprezę prowadził znany aktor Piotr Szwedes...

Jesienią 2004 roku współpraca Domu Kultury w Orzyszu oraz Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu z Oddziałem Muzeum im. Michała Kajki w Ogródku zaowocowała koncepcją przypomnienia Polakom poety mazurskiego , silnie związanego z leżącym w Gminie Orzysz Ogródkiem.
Tak oto zrodziła się idea I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. Mecenat nad Konkursem objął Burmistrz Orzysza Jan Aleszczyk. Patronat sprawował Dwumiesięcznik Literacki”Topos” oraz Gazeta Olsztyńska.
Ponieważ była to pierwsza edycja Konkursu, organizatorom towarzyszyły obawy o zainteresowanie wśród poetów. Udało się . Wpłynęło ponad 1200 wierszy. Wieści o Konkursie dotarły do wielu zakątków nie tylko całego kraju , ale i świata : Stanów Zjednoczonych, Grecji, Irlandii, Szwecji, Włoch, Niemiec, Litwy, Czarnogóry. W Konkursie udział wzięli zarówno debiutujący, jak i znani w środowisku twórczym poeci. Wśród nich znaleźli się również Orzyszanie. Jurorzy stanęli przed trudnym zdaniem i czekała ich ciężka praca.
Przewodniczącym jury został Krzysztof Kuczkowski, poeta i eseista, redaktor naczelny Dwumiesięcznika Literackiego Topos. W ławach jury zasiedli także Wojciech Gawłowski-krytyk literacki i poeta z Ostrowia Wielkopolskiego, Zbigniew Fałtynowicz- mieszkający w Suwałkach wydawca bibliograf i krytyk literacki, redaktor naczelny kwartalnika „Jaćwież” oraz Karol Maliszewski, poeta, prozaik i krytyk literacki z Nowej Rudy. Werdykt ustalono podczas obrad, które odbyły się 23 lipca w Ogródku. Przewodniczący jury, na łamach gazety Olsztyńskiej wypowiedział się na temat bardzo wysokiego poziomu Konkursu, o którym świadczy chociażby fakt, iż laureatami zostały osoby znane w środowisku poetów.
Uroczysta Gala wręczenia nagród laureatom odbyła się 16 września b.r. w kawiarni „Anna” w Orzyszu. Imprezę prowadził znany aktor Piotr Szwedes, który przypomniał poezję patrona konkursu, Michała Kajki. „Słowa o Michale Kajce” wygłosił prof.Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Punktem kulminacyjnym wieczoru było wręczenie nagród przez Mecenasa Konkursu Burmistrza Orzysza Jana Aleszczyka i wysłuchanie recytacji wierszy w wykonaniu samych laureatów: zdobywcy I nagrody Łukasza Jarosza z Olkusza oraz III nagrody – Jarosława M. Gruzli z Elbląga. Wiersze Jacka Dehnela z Warszawy (II nagroda) oraz autorów wyróżnionych w Konkursie: Roberta Króla z Jasła, Bartosza Konstrata z Lublina, Marzeny Orczyk z Dąbrowy Górniczej recytował Wojciech Kass. Galę uświetnił spektakl muzyczny "Zanim będziesz u brzegu" w wykonaniu Hanny Banaszak i Mirosława Czyżykiewicza w reżyserii Jerzego Satanowskiego. Organizatorzy wybrali ten spektakl ze względu na Jana Kochanowskiego, z którego twórczości tak chętnie czerpał Michał Kajka. Spektakl został przygotowany dla sopockiego Teatru Atelier w 2000r.Od tego czasu był grany z olbrzymim powodzeniem na wielu polskich i zagranicznych
scenach.
Organizatorzy dziękują Wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przebieg konkursu i mają nadzieję, że kolejne edycje konkursu będą cieszyć się tak dużym zainteresowaniem twórców, jak w tym roku.
Laureat Konkursu- Łukasz Jarosz z Olkusza
Laureat Konkursu- Łukasz Jarosz z Olkusza
Drukuj | Wyślij znajomym | 2005-10-14 17:38 | Beata Szymankiewicz

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too