Dziś jest
PL EN DE UK LT

Gala Poetów i Melomanów - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Dom Kultury » Imprezy cykliczne » Konkurs Poetycki im. M. Kajki » Rok 2009

Gala Poetów i Melomanów

W piątkowy wieczór, 2 października, w kawiarni „ANNA” Wojskowego Domu Wypoczynkowego zgromadzili się miłośnicy poezji współczesnej oraz poezji śpiewanej, aby uczestniczyć w niezwykłej wagi wydarzeniu. Już po raz piąty młodzi i najmłodsi poeci z całego kraju przybyli do Orzysza, aby z rąk Burmistrza, pana Jana Aleszczyka, odebrać laury zdobyte w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Michała Kajki.

 

Z okazji piątego, „cytrynowego” jubileuszu – historię  Konkursu, który obecnie należy do czołówki najważniejszych konkursów poetyckich w Polsce - przybliżył słuchaczom Wojciech Kass, Dyrektor Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu i Muzeum M. Kajki w Ogródku.  

Nagrody i dyplomy odebrali: w  kategorii powyżej 18 lat - Piotr Gajda z Tomaszowa Mazowieckiego, (I miejsce), Małgorzata Lebda z Żelaźnikowej Wlk. (II miejsce), Agnieszka Smołucha z Bolenia (wyróżnienie),  a w kategorii do lat 18 – Paweł Kaczmarski  z Wrocławia (I miejsce) i Urszula Kulbacka z Ełku (wyróżnienie).

Krzysztof Kuczkowski, przewodniczący jury i redaktor naczelny dwumiesięcznika „Topos”, tak wypowiedział się na łamach  „Gazety Olsztyńskiej”:

„Mam nadzieję, że propagując konkurs, przyczyniamy się do popularyzacji twórczości jego patrona, mazurskiego poety żyjącego w latach 1858 – 1940, dobrze zakorzenionego w wielkim uniwersum polszczyzny. Kajkę słusznie nazywa się „późnym klasykiem literatury staropolskiej”. To, że konkurs jest z roku na rok mocniejszy jest zasługą fantastycznych organizatorów, a są nimi Dom Kultury w Orzyszu i Muzeum Michała Kajki w Ogródku – Oddział Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu”

Uroczystej atmosfery tego wieczoru dopełnił emocjonujący występ znanej artystki scen stołecznych, Anny Chodakowskiej, która wykonała „Mszę Wędrującego” wg Edwarda Stachury. Artystce towarzyszył kompozytor, Roman Ziemlański.  Bogata i dojrzała interpretacja oraz niezwykła ekspresyjność  odtwórczyni sprawiły, że słowa poety znów mogły zaskoczyć  siłą oddziaływania i aktualnością.  Koncert zakończył się gorącą, w pełni zasłużoną owacją.

 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2009-10-06 14:15 | Beata Szymankiewicz

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too