Dziś jest
PL EN DE UK LT

Nowości książkowe w Oddziale dla Dzieci. - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Biblioteka Miejska

Wiadomość archiwalna

Archiwum

Nowości książkowe w Oddziale dla Dzieci.

Niedługo koniec roku szkolnego, początek wakacji… A nie ma lepszego czasu na czytanie książek niż wakacje. Naszym zdaniem warto sięgnąć po następujące pozycje: „Nacja” Terry’ego Pratchetta, „Głupia jak wszyscy” Ewy Ostrowskiej, „Przygoda w Jerozolimie” Amosa Oz oraz „Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”.

W świecie przypominającym nasz, lecz będącym jego alternatywną wersją, wybucha epidemia, a wielka fala powoduje ogromne zniszczenia. Większość ludzi ginie, cywilizacja się chwieje. Tymczasem na małej, zagubionej pośrodku oceanu wyspie o nazwie Nacja przy życiu pozostaje jako jedyny nastoletni Mau. Nie jest już chłopcem, ale też nie stał się jeszcze mężczyzną – kataklizm przerwał proces inicjacji. Musi się zmierzyć z utratą najbliższych, wyrzutami Praojców i złością na bogów oraz rozpocząć życie na nowo w samotności. Tylko że Mau nie jest na wyspie sam – przebywa na niej dziewczynka z rozbitego statku, a wkrótce zaczną pojawiać się ocalali ludzie. Nie wszyscy jednak mają pokojowe zamiary, zwłaszcza plemię ludożerców…

„Nacja” to pełna przewrotnego humoru i niesamowitych przygód z gatunku „co by było, gdyby”…, w której dochodzi do spotkania dwóch cywilizacji, odkrycia tajemnicy sprzed wieków, a świat zmierza w nieco innym kierunku, niż potoczył się nasz.

 

Bogna, uczennica renomowanego liceum, nie potrafi zaklimatyzować się w nowym środowisku, wśród rówieśników pochodzących z bogatych i wpływowych rodzin, z którymi dzieli ją wszystko. Wydarzy się jednak coś, co sprawi, że uczniowie będą musieli wspólnie podjąć decyzję wymagającą od nich dużej odwagi i dojrzałości. Czy stawią czoła wobec tej trudnej sytuacji i czy Bogna pokona swoje uprzedzenia i znajdzie z klasą nić porozumienia?

„Głupia jak wszyscy” to piękna historia o odwadze, odpowiedzialności i potrzebie akceptacji.

 

Jedenastoletni Sumchi dorasta w okupowanej przez Brytyjczyków Jerozolimie tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Pewnego dnia dostaje rower, co niezmiernie wzbogaca jego świat. Ale zanim spełni swoje marzenie, by pojechać na wyprawę badawczą do Afryki, pokazuje nową zdobycz przyjacielowi. Namówiony do zamiany roweru na kolejkę, chłopiec przeżywa mnóstwo perypetii, wymieniając po kolei posiadane przez siebie przedmioty. A kiedy obmyśla rozmaite sposoby uniknięcia tarapatów, znajduje coś, czego się nie spodziewał – swoją pierwszą miłość. Stworzona przez Oza postać Sumchiego nawiązuje do tradycji takich niezapomnianych urwisów jak Huckleberry Finn czy Tomek Sawyer. „Przygoda w Jerozolimie” opowieść o jego przygodach, zabawna i ujmująca, dostarczy wielu wzruszeń nie tylko młodym czytelnikom.

 

Bajki terapeutyczne to historie niezwykłe, świadomie napisane tak, by dzieci odnajdywały w nich cząstkę siebie, swoich uczuć oraz problemów, z którymi się borykają. Każdą z naszych opowieści wzbogacają pomocne wskazówki i komentarze mogące się stać inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia m.in. tematami takimi jak: „Nikt mnie nie lubi”, „Moi rodzice się kłócą”, „Jestem inny”, „Czy moi zapracowani rodzice mnie kochają?”, „Rywalizuję z rodzeństwem”, „Nie potrafię powiedzieć nie”.

„Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać” jest dojrzałą literacko, atrakcyjną czytelniczo i z perspektywy społecznej cenną propozycją skierowaną zarówno do dzieci, jak i opiekunów. Dobór autorów bajek – gwiazd kina, teatru i telewizji, a także cenionych pisarzy – daje szansę, że pozycja ta trafi do wielu rodzin i pomoże im rozmawiać na trudne tematy. Właśnie w tym tkwi istota i nowatorstwo tej książki. Dostarcza rodzicom bajek, które warto dziecku czytać, a dodatkowo w mądry i subtelny sposób podpowiada, jak rozmawiać o lekturze, aby ani wrażenia tej lektury nie zniszczyć, ani nie naruszyć dziecięcej intymności. Autorami bajek są m.in. Olga Borys, Artur Barciś, Grażyna Wolszczak, Krzysztof Ibisz, Ryszard Cebula, Rafał Królikowski, Katarzyna Dowbor, Cezary Harasimowicz i Paulina Holtz.

Zapraszamy do lektury!

 
   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2009-06-09 14:03 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too