Dziś jest
PL EN DE UK LT

Nowości książkowe w Bibliotece Miejskiej. - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Biblioteka Miejska

Wiadomość archiwalna

Archiwum

Nowości książkowe w Bibliotece Miejskiej.

Szanowni Państwo… ponieważ pogoda nas nie rozpieszcza, my chcemy porozpieszczać naszych Czytelników dobrą literaturą. I tak zachęcamy Państwa do przeczytania następujących pozycji: „Zwycięzca jest sam” Paulo Coelho, „Skradzione życie” Sunny Jacobs, „Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao” Junota Diaz, oraz „Bikini” Janusza L. Wiśniewskiego.

Festiwal filmowy w Cannes. 24 godziny. Cała plejada postaci z wielkiego świata: producenci filmowi, aktorzy, dyktatorzy mody, supermodelki, a także początkujące gwiazdki filmowe, gwiazdy, których splendor już nieco przygasł i tłum tych, którzy grzeją się w blasku sławy, władzy i bogactwa. Porządek tego „pięknego, wspaniałego” świata burzy nagłe wtargnięcie Igora, rosyjskiego multimilionera, owładniętego obsesją na punkcie swojej byłej żony, która odeszła ze znanym projektantem mody. Igor, zraniony do żywego nie cofnie się przed niczym, by odzyskać miłość ukochanej…

„Zwycięzca jest sam” to wierny portret współczesnego świata, w którym blichtr, próżność i obłuda, wyparły prawdziwe wartości, w którym człowiek w pogoni za złudnym szczęściem w świetle jupiterów zatracił poczucie dobra i zła, zagubił siebie. Paulo Coelho przypomina nam, że czasem warto wybrać drogę mniej uczęszczaną.

 

W 1976 roku dwudziestoośmioletnia matka dwóch córek, dziewięcioletniego Erica i ośmiomiesięcznej Tiny, oraz jej partner Jesse Tafero zostali oskarżeni o zamordowanie dwóch policjantów. Sąd na Florydzie uznał ich winnymi zbrodni i orzekł o karze śmierci. Przez pięć lat Sunny Jacobs oczekiwała egzekucji w odosobnieniu, potem jej wyrok zamienionego na dożywocie. Przy życiu trzymały ją listy wymieniane ze znajdującym się w podobnej izolatce Jessem oraz nadzieja na odzyskanie wolności. Prawda o morderstwie wyszła na jaw dopiero w 1992 roku. Do tego czasu został stracony, rodzice ponieśli śmierć w wypadku lotniczym, a dzieci dorosły. Sunny odzyskała wolność i odbudowała życie osobiste. Jej autobiografia „Skradzione życie” to wstrząsająca i mroczna opowieść o niesprawiedliwości, o woli przetrwania, o nadziei i przebaczeniu. Z faktograficzną wiernością Jacobs odtwarza codzienność za kratami i walkę z wymiarem sprawiedliwości o uznanie jej za niewinną.

 

„Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao” to debiutancka powieść Junota Diaz, nagrodzona Pulitzerem 2008, przetłumaczona na dwadzieścia sześć języków.

Fuku to wyjątkowo uporczywa klątwa, zwłaszcza jeśli mieszkasz na Dominikanie. Chyba że uda ci się znaleźć zafa, która ją z ciebie zdejmie. Chyba że jesteś wyjątkowym dziwakiem jak Oscar – nastoletni Dominikańczyk – cichy, gruby, brzydki i cudaczny. Fuku. Maniak literatury SF, gier komputerowych i „Gwiezdnych wojen”. Jedyny w historii Dominikany prawiczek uzależniony od seksu, który zakochuje się na zabój średnio co dziesięć minut. Fuku. Po kolejnym zawodzie miłosnym i kolejnej próbie samobójczej matka wysyła go do babci, gdzie Oscar oczywiście od razu się zakochuje. W starszej od siebie prostytutce. Fuku. Wybrance szefa policji. Fuku. I nagle historia wielopokoleniowej rodziny zaczyna się powtarzać…

„Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao” to drapieżna, boleśnie prawdziwa powieść, pełna przy tym czarnego humoru i nasycona zjadliwym językiem. Dzięki wyrazistemu głosowi, bezkompromisowemu spojrzeniu na rzeczywistość i doskonałemu warsztatowi literackiemu Diaz zyskał od razu miano jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy.

  

Od zbombardowanego Drezna, przez tętniący życiem Nowy Jork, po bajeczny atol Bikini wiedzie niezwykła odyseja Anny – młodej Niemki z antyfaszystowskiej rodziny. Z wojennego piekła wyrywa ją Stanley, amerykański reporter, wysłany do Europy, by sfotografować nieludzką katastrofę. Wspólna pasja robienia zdjęć postawi ich w centrum wielu ważnych wydarzeń, w różnych miejscach świata.

Jak kochać, gdy widziało się tyle zła? Jak ufać, znając skłonność człowieka do kłamstwa? Jak być szczęśliwym, skoro  nie da się – i nie wolno – niczego zapomnieć?

Powieść „Bikini” to ponadczasowy, trzymający w napięciu i rozbłyskujący zadziwiającymi szczegółami niczym fotograficzna migawka fresk społeczno – obyczajowy, który nikogo nie pozostawi obojętnym.

Zapraszamy do lektury!

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2009-06-09 11:44 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too