Dziś jest
PL EN DE UK LT

Nowości wydawnicze w Bibliotece Miejskiej. - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Biblioteka Miejska

Wiadomość archiwalna

Archiwum

Nowości wydawnicze w Bibliotece Miejskiej.

Szanowni Państwo…Pogoda za oknem nie zachęca do spacerów, wiosna puka do drzwi, ale na razie jakoś cichutko. Zachęcamy zatem do czytania. A oto lektury, naszym zdaniem, godne polecenia: „Wspomnienia z niepamięci” Gustawa Holoubka, „Odette i inne historie miłosne” Erica – Emmanuela Schmitta, „Dziewiętnaście minut” Jodi Picoult oraz „Dom ciszy” Orhana Pamuka.

Gustaw Holoubek jest zjawiskiem w polskiej kulturze tak szczególnym, iż ciężko byłoby przystać na to, by w naszej, zbiorowej pamięci pozostał jedynie jako Aktor. Sztuka teatru jak żadna inna skazana jest na naszą pamięć – Aktor istnieje w niej dzięki swoim kreacjom, jako osoba zwielokrotniona przez swoje różnorakie role, jako jeszcze jedna postać, ale wciąż skryta za cudzym słowem, pośród cudzych dekoracji, w cudzej skórze.

To wielkie szczęście, że taki Aktor i taki Człowiek postanowił w pewnym momencie swego życia przemówić własnym głosem, własnym słowem, w rzeczywistych pejzażach swego dzieciństwa i swojej młodości. Opowiedział o sobie swym najbliższym, pozwalając zarazem, by jego klechda domowa dotarła do tych wszystkich, którzy podziwiali nie tylko jego Sztukę, ale i odgrywaną przezeń postać Gustawa Holoubka. Dzięki tym wspomnieniom, po raz pierwszy tak bogato zilustrowanym materiałami pochodzącymi między innymi z archiwum rodzinnego, magia teatru przekracza kolejne granice.

Wstęp do książki napisał syn Gustawa, Jan Holoubek.

 

„Odette i inne historie miłosne” to baśniowa opowieść o miłości. Osiem historii miłosnych, osiem narracji, osiem kobiet – od sprzedawczyni po milionerkę, od zawiedzionej trzydziestolatki po tajemniczą bosonogą księżniczkę. Po drodze kochankowie i stęsknione matki… Wanda, Helene, Isabelle, Donatella, Odette – oto galeria nowych postaci odmalowanych przez Erica – Emmanuela Schmitta. Baśniowa opowieść o miłości, a zarazem przypowieść i filozoficzna komedia, w której Schmitt z czułością kreśli portrety kobiet poszukujących szczęścia.

 

Jodi Picoult studiowała nauki humanistyczne na Uniwersytecie Princeton i pedagogikę na Uniwersytecie Harvarda. W 2003 roku otrzymała nagrodę New England Book za całokształt twórczości. Jest autorką piętnastu powieści przetłumaczonych na 30 języków. Łączny nakład jej książek na świecie to 7 milionów egzemplarzy.

W książce „Dziewiętnaście minut” Jodi Picoult po raz kolejny udowodniła, że jest mistrzynią od trudnych tematów. Siedemnastoletni Peter Houghton przez lata był obiektem szykan rówieśników. Porzuciła go nawet najlepsza przyjaciółka, Josie Cormier, na rzecz grupy najpopularniejszych dzieciaków w szkole, które należały do najzagorzalszych prześladowców Petera. W końcu dochodzi do przesilenia – jeden szczególny akt okrucieństwa popycha chłopaka do czynu, który zmieni życie wielu mieszkańców jego rodzinnego miasteczka.

Dziewiętnaście minut zemsty Petera wpłynie znacząco na życie – także zawodowe – sędzi Alex Cormier, której córka, Josie, znalazła się w samym centrum dramatycznych wydarzeń; natomiast Lacy i Lewis Houghton, rodzice nastolatka, znajdą się niemal dosłownie w kręgu piekła.

 

„Dom ciszy” Orhana Pamuka to wzruszająca i zaskakująca powieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi życia i miejsca w świecie targanym sprzecznymi wizjami szczęścia. A także o tym, co najważniejsze: miłości, przyjaźni i lojalności.

W starej, ponurej kamienicy w niewielkim Cennethisarze panuje cisza. I pełne napięcia oczekiwanie. Pani domu, wiekowa Fatma, oczekuje przybycia wnuków. Przyjadą ze Stambułu na cały tydzień. Wszystko zostało przygotowane na ich przyjęcie – zadbał o to Recep, sługa o wzroście karła i niebywałej cierpliwości. Dom ciszy wkrótce rozbrzmi gwarem rozmów, na nowo zostanie tchnięte weń życie, ale nikt nie przypuszcza, że w rodzinnej kamienicy rozegrają się prawdziwe dramaty. Bo gdy pod jednym dachem zamieszkają historyk, studentka socjologii i rewolucjonistka oraz ogarnięty marzeniami o dostatnim życiu w Ameryce uczeń – musi dojść do zderzenia poglądów, uczuć i charakterów.

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2009-03-17 11:25 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too