Dziś jest
PL EN DE UK LT

Jesienne lektury... - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Biblioteka Miejska

Wiadomość archiwalna

Archiwum

Jesienne lektury...

Na długie, jesienne wieczory polecamy dobrą książkę… Oto nasze propozycje: „Ja, pani woźna” Ewy Ostrowskiej, „W dżungli miłości” Beaty Pawlikowskiej, „Grobowiec” Kate Mosse, „Urania” laureata Literackiej Nagrody Nobla J. M. G. Le Clezio.

 

Kasia traci wszystko, co w życiu ważne: męża, który odszedł do bogatszej, miłość syna obwiniającego ją o odejście ojca oraz dobrze płatną pracę. Zmuszona okolicznościami podejmuje pracę woźnej w szkole podstawowej.  Wydarzenia te zmieniają jej punkt widzenia oraz ocenę ludzi. Czy los Kasi się odmieni? Czy odzyska miłość syna? Między łzami a śmiechem trafimy na zaskakujące zakończenie najnowszej powieści pisarki „Ja, pani woźna”.

Ewa Ostrowska to znana i ceniona autorka popularnych powieści dla dorosłych i młodzieży. Jej książki doczekały się licznych tłumaczeń, m.in. na język czeski, słowacki, węgierski i rosyjski. Jest laureatką wielu nagród literackich.

 

W Polsce co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta zdradza swojego męża lub żonę. Ponad połowa małżeństw kończy się rozwodem. Kiedy patrzy się na szczęśliwe twarze nowożeńców, pełne nadziei i dobrej woli, jak to możliwe, że po jakimś czasie ci sami ludzie zamieniają się w obcych sobie wrogów? Dlaczego na palcach jednej ręki można policzyć szczęśliwe związki? Dlaczego miłość wydaje się być ogromną, nieosiągalną nadzieją, która prędzej czy później okazuje się oszustwem?...

W swojej najnowszej książce „W dżungli miłości”, Beata Pawlikowska pisze także o spełnianiu marzeń, życiowym lenistwie, byciu wojownikiem, samotności, silnej woli, odwadze, oczekiwaniach, samodzielności, alkoholu, o tym jak sobie radzić z brakiem poczucia własnej wartości, złymi emocjami i bezsilnością, pisze też o szczęściu. Także w miłości…

 

„Grobowiec” Kate Mosse to mroczny, stylowy thriller o zbrodni sprzed lat, zemście i obsesji rozgrywający się w barwnej scenerii południa Francji.

Październik 1891: Leonie Vernier i jej brat Anatole opuszczają Paryż i wyjeżdżają na południe do wiejskiej rezydencji La Domanie de la Cade niedaleko Carcassonne. Tam, w prastarym lesie dziewczyna trafia na zrujnowany grobowiec, który kryje w sobie tajemnicę popełnionego przed ponad stu laty morderstwa. Leonie zanurza się w krainie zjaw i widm, w której życiem i śmiercią rządzi stara talia kart do tarota, obdarzona niezwykłą mocą.

Październik 2007: Meredith Martin postanawia zrobić sobie przerwę w badaniach nad twórczością Claude’a Debussy’ego. Wybiera się z Paryża na południe, do pięknego hotelu położonego wśród lasów. Fascynuje ją historia tego miejsca, a szczególnie wydarzenia straszliwej nocy sprzed ponad stu lat, które wstrząsnęły mieszkańcami okolicy. W ten sposób jej los splata się z losami Leonie. Wkrótce przekona się, że sekrety tego miejsca mają związek nie tylko z umarłymi…

 

Tegoroczny noblista Jean-Marie Gustave Le Clezio w roku 2006 opublikował książkę niezwykłą. „Urania” to powieść-bajka o utopii stworzonej w dwudziestym wieku na wzór dawnych społeczności Mezoameryki. Na obrzeżach świata duchowej mizerii, zysku i wyzysku istnieje kraina Campos, dolina ostatnich wolnych ludzi. Jej mieszkańcy żyją w harmonii z naturą, w zgodzie z tradycją. Szacunek dla ziemi, dla drugiego człowieka zastępuje im prawo. Nie mają religii, a być może wszystko jest dla nich religią. Campos to próba zrealizowania indiańskiego snu o wolności. Czy sen ów może się ziścić?...To pytania dla czytelników….

 

Zapraszamy do lektury!

 

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-11-07 13:11 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too