Dziś jest
PL EN DE UK LT

Lektury na lato… - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Biblioteka Miejska

Wiadomość archiwalna

Archiwum

Lektury na lato…

Wylegiwanie się na leżaczku bez książki? To nudne… A więc, zachęcamy do czytania. Oto nasze propozycje: „Moje drzewko pomarańczowe” Jose Mauro de Vasconcelosa, „Wojna końca świata” Mario Vargasa Llosy, „Extensa” Jacka Dukaja, „Dawca” Tess Gerritsen, „Nie ma powodu, by płakać” Małgorzaty Wardy i „Teraz my prześwietlamy” Tomasza Sekielskiego i Andrzeja Morozowskiego.

„Moje drzewko pomarańczowe” to pełna uroku brazylijska powieść porównywana do „Małego Księcia”. Zeze, chłopiec z bardzo ubogiej rodziny, nieprzeciętnie wrażliwy i inteligentny, stwarza sobie świat fantazji, w którym chroni się przed otaczającą go brutalną rzeczywistością, obdarzając przymiotami ludzkimi zwierzęta i rośliny. Ukochane drzewko pomarańczowe staje się jego jedynym przyjacielem, któremu zwierza się ze swych nieszczęść oraz opowiada o dziecięcym psotach i figlach. W nieprzyjaznym świecie dorosłych Zeze znajduje wsparcie i uczucie u Portugalczyka, Manuela Valadaresa, który w pewien sposób zastępuje mu ojca. Jednakże życie zbyt wcześnie uczy chłopca, czym jest cierpienie. Niewinne i beztroskie dzieciństwo zostaje na zawsze przerwane przez przedwczesne doświadczenie bólu i tęsknoty.

                                                                                                      

„Wojna końca świata” to jedna z najwybitniejszych powieści Vargasa Llosy. Nadszedł czas apokalipsy. W Brazylii pogrążonej w chaosie zmian politycznych pojawił się człowiek, który zmienił bieg historii. Za starcem o spojrzeniu szaleńca podążają tysiące ludzi, nędzarzy, żebraków i morderców, przygotowujących się do wielkiej wojny z Antychrystem, wojny końca świata. Naprzeciw nim stają wyszkolone wojska rządowe, których zadaniem jest stłumienie buntu za wszelką cenę. Obserwatorem krwawego powstania w Canudos jest dziennikarz, którego los uczyni jednym z ostatnich świadków tragicznej wojny.

„Wojna końca świata” to powieść monumentalna, w której mistrzowsko poprowadzona narracja towarzyszy niezwykle precyzyjnej konstrukcji. Obok batalistycznych scen pojawiają się tu mistyczne uniesienia, w historię powstania wplecione zostają losy pojedynczych ludzi, a epicki rozmach, z jakim Vargas Llosa kreśli zbiorowe sceny, równoważy spojrzenie wyśmienitego portrecisty na barwną galerię bohaterów. Autor nie unika trudnych pytań o wpływ człowieka na kształtowanie rzeczywistości, o odpowiedzialność, sens cierpienia i możliwość odkupienia. To powieść doskonała.

 

Jacek Dukaj to jeden z najciekawszych współczesnych polskich prozaików. Wielokrotny laureat nagród, m.in. im. Janusza A. Zajdla, „Sfinksa”, Srebrnego Globu, Śląkfy, dwukrotnie nominowany do paszportu Polityki. Krótkometrażowa „Katedra” Tomka Bagińskiego, zrealizowana na podstawie opowiadania Dukaja, była w 2003 roku nominowana do Oscara.

„Extensa” opowiada o świecie istniejącym na krawędzi codzienności i magii, w którym spokój miesza się z lękiem przed nieznaną siłą. Tylko nieliczni decydują się wykonać pierwszy krok w stronę nieznanego. Powieść łączy w sobie zalety nowoczesnej, wyzwolonej ze stereotypów fantastyki oraz pięknej, pełnej tajemnic i ukrytych znaczeń sagi rodzinnej.

 

Thriller „Dawca” wprowadził Tess Gerritsen, z zawodu lekarza internistę, do grona najpoczytniejszych autorów amerykańskich.

Doktor Abby DiMatteo, stażystka na oddziale chirurgii szpitala Bayside w Bostonie podejmuje decyzję, która może zaważyć na jej przyszłej karierze lekarskiej. Kiedy podczas dyżuru dowiaduje się, ze serce przeznaczone dla umierającego siedemnastolatka ma zostać poza kolejnością wszczepione żonie wpływowego milionera, wbrew przełożonym ratuje życie chłopca. Tymczasem, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pojawia się nowy dawca i planowana operacja kobiety dochodzi do skutku. Cud, czy tylko przypadek? Abby zaczyna stawiać niewygodne pytania. Okazuje się, ze kartoteka dawcy została sfałszowana. Skąd zatem pochodził narząd do transplantacji? Poddana nieustającej presji innych lekarzy, by zapomnieć o sprawie, dociekliwa stażystka staje się obiektem zaplanowanej kampanii mającej na celu zniszczenie jej zawodowej reputacji. I nie tylko reputacji – wkrótce również jej życie znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie…

 

„Nie ma powodu, by płakać” to najnowsza powieść Małgorzaty Wardy opowiadająca o dwóch szalonych tygodniach na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Maja – wrażliwa i spontaniczna, ale nieco zagubiona w życiu i własnych uczuciach studentka wydziału rzeźby – przenosi się na jeden semestr do stolicy, by stać się częścią współczesnej artystycznej bohemy. Jej historia toczy się w rytmie życia, w rytmie oddechów i uderzeń serca głównych postaci. Młodzi ludzie przesiąkają nastrojami i klimatem Warszawy, zachłystują się nią i… tworzą. Miasto widziane z ich perspektywy to towarzyskie eldorado, nieustanny clubbing, wernisaże, zostawiając jednak czas na refleksję nad miejskimi pejzażami i współczesną sztuką. „Nie ma powodu, by płakać” to bujne osobowości bohaterów, ich rysowane delikatną kreską uczucia i relacje, niezwykły nastrój. Tę pełną humoru i wdzięku opowieść czyta się jednym tchem.

 

„Teraz my! Prześwietlamy” to fascynująca analiza gorących wydarzeń politycznych ostatnich lat. Tomasz Sekielski i Andrzej Mrozowski rozmawiają o patologiach III RP, nadziei na IV RP i destrukcji tejże. Zdradzają kulisy swoich programów, przypominają obietnice wyborcze polityków i opowiadają o … wahaniach wagi.

 

Zapraszamy do lektury!

 

 
   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-06-16 12:52 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too