Dziś jest
PL EN DE UK LT

WIELKANOC Z KSIĄŻKĄ.... - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Biblioteka Miejska

Wiadomość archiwalna

Archiwum

WIELKANOC Z KSIĄŻKĄ....

Szanowni Państwo, po dłuższej przerwie w zakupach, z przyjemnością chcielibyśmy Państwu polecić kilka nowości wydawniczych wartych przeczytania. A są to: „Kamień w sercu” Katarzyny Leżeńskiej, „Elegancja jeża” Muriel Barbery, „Pokuta” Iana McEwana oraz „Nikt nie spodziewa się rzezi” Wiktora Batera.

 

„Kamień w sercu” to powieść o miłości, ale nie tylko dla kobiet… Co jeszcze może przytrafić się facetowi przed czterdziestką, który właśnie rozwodzi się z żoną domagającą się specjalnych alimentów dla...swoich kotów? Czy coś jeszcze czeka dziewczynę w gorszej połowie trzydziestki, która pogodziła się już z kłamstwami byłego męża i z samotnym macierzyństwem? Zjazd absolwentów liceum zmieni w życiu Daszy i Marcina więcej, niżby się spodziewali. Odnaleziona na nowo miłość da im nie tylko nadzieję na szczęście, ale także siłę, by wspólnie walczyć z czymś znacznie trudniejszym niż zawiść "życzliwych": ciężką chorobą Poli, córki Daszy. I by zaakceptować to, czego zmienić się nie da. Dramatyzm wydarzeń, a także starannie odtworzone realia, celne obserwacje obyczajowe, znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów sprawiają, że „Kamień w sercu” to poruszająca, choć niepozbawiona humoru opowieść o spóźnionej miłości, o sile potrzebnej, by odeprzeć nieoczekiwane ciosy, a przede wszystkim o odwadze, by kochać.

 

„Elegancja jeża”  Muriel Barbery to coś dla tych, którzy lubią w czytaniu doszukiwać się smaków i smaczków. Którzy tak jak autorka należą do „wspólnoty utkanej przez znaki pisarskie i czerpią z niej siłę.” Kopciuszek mieszka w Paryżu. Ma 54 lata i ukrywa się w stróżówce. Ale cóż to za przeszkoda dla prawdziwego księcia?! Ta oryginalna bajka uwiodła Francuzów, była przez wiele miesięcy na pierwszym miejscu listy bestsellerów. Jest zabawna i filozoficzna, mówi o Pięknie i o Życiu. O dobrych obyczajach i szlachectwie ducha. Świat oglądamy z perspektywy kobiety i dziewczynki. One o sobie nie wiedzą, ale stopniowo się do siebie zbliżają. Są nieprzeciętnie inteligentne, zakochane w sztuce i…Japoni. Kiedy więc zjawia się rodowity Japończyk, w dodatku piękny, mądry i bogaty, robi się coraz ciekawiej.

 

„Pokuta” Iana Miewana to powieść o wielowarstwowej fabule poruszająca tematy miłości, wojny, grzechu i odkupienia. Kawał wyśmienitej prozy przez wielu krytyków uznany za arcydzieło, odkrywający meandry ludzkiej świadomości. W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallin jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej pomiędzy młodym Robbiem a swoją starszą siostrą Cecilią. Wyobraźnia dziewczynki podsuwa jej różne interpretacje tego wydarzenia, co prowadzi do tragedii. Następuje rozpad rodziny, a niewinny człowiek trafia do więzienia. Wybucha II wojna światowa, Briony zostaje pielęgniarką, stawia pierwsze kroki jako pisarka. Zdaje sobie sprawę z wyrządzonego przez siebie zła. Pisarstwo staje się jej pokutą, a kolejne wersje pisanej opowieści coraz bardziej przybliżają ją do prawdy owych kilku upalnych dni. Ale czy w tym wypadku pokuta może oznaczać odkupienie? The Times napisał: ” Czytając książkę, czujesz, że wydarzy się coś strasznego, i nie mylisz się?”

„Nikt nie spodziewa się rzezi” Wiktora Batera to zapiski z wypraw w rejony konfliktów na Bałkanach, Kaukazie oraz Bliskim Wschodzie. Bater opisuje życie w oblężonym Sarajewie, noworoczny szturm Groznego, okupowany przez Amerykanów Bagdad oraz przerażające wydarzenia w Biesłanie i na Dubrowce. Ta trzymająca w napięciu książka obnaża fakty, o których media milczą.Wiktor Bater – korespondent zagraniczny TVP1 (wcześnie pracował m.in. w Polskim Radiu, TVN i Radiu Zet) – w przejmujący sposób opisuje swój zawód: pracę korespondenta wojennego.Zapraszamy do lektury! 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2008-03-18 17:03 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too