Dziś jest
PL EN DE UK LT

Orzysz Naturalnie - Miasto Zielonych Projektów - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Informacje i wydarzenia

Orzysz Naturalnie - Miasto Zielonych Projektów

Lata 90 XX wieku to dla Orzysza lata przełomowe. Zmiany ustroju politycznego, reforma wojska, zawieszenie zasadniczej służby wojskowej, zmiana sposobu zaopatrywania wojska oraz tworzenie armii zawodowej nie pozostało bez znaczenia dla rozwoju naszej Gminy. Wiele osób utraciło pracę a zakłady stabilnego odbiorcę swoich produktów. Niemalże z dnia na dzień nakazano nam odnaleźć się w nowej, niełatwej i nieznanej przecież rzeczywistości. Budowaliśmy demokrację i samorządność zmagając się jednocześnie z nowymi wyzwaniami i starając się sprostać oczekiwaniom mieszkańców.

Wiedzieliśmy jedno – nie możemy pozostać w tyle, a naszym atutem i czymś co czyni nas wyjątkowym powinno stać się nasze położenie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Nowo wybrane władze samorządowe postanowiły zwrócić Gminę w kierunku rozwoju turystycznego, który jako jedyny dawał szansę na nowe miejsca pracy i pobudzenie inicjatyw gospodarczych naszych mieszkańców.
W 2006 roku w drodze konkursu, zostało wyłonione hasło promocyjne ,,Orzysz – naturalnie”. To marka, której idea, choć jak najbardziej słuszna, okazała się w tamtym okresie trudna do realizacji. Wykluczenie przez wojsko Orzysza z mapy turystycznej Polski pozostawiło po sobie wprawdzie piękne, dziewicze tereny przyrodnicze, jednak ich niezagospodarowanie, brak sieci wodno-kanalizacyjnej, dróg, okazało się wyzwaniem na tyle wielkim, że nie sposób było konkurować z ościennymi gminami, które swój rozwój turystyczny kreowały przez dziesięciolecia. Przyczyny były też, wydawałoby się prozaiczne – działania promocyjne musiały zostać daleko w tyle, ustępując pierwszeństwa innym naglącym potrzebom, brak kapitału inwestycyjnego w rodzącej się lokalnej przedsiębiorczości oraz jasnej, transparentnej polityki promocyjnej Gminy.
Rozpoczynając pracę jako Burmistrz wspólnie z radnymi Rady Miejskiej, ponad 6 lat temu, zdawaliśmy sobie sprawę z konieczności wypromowania Orzysza, upatrując w tym szansę dla rozwoju naszej pięknej Gminy. Z pomocą przyszło nam wojsko, otwarte na społeczeństwo, również potrzebujące promowania i obecne w naszym mieście od ponad 300 lat stało się podwaliną marki ,,Orzysz – Wojskowa Stolica Polski”. Każdy z nas wie, że Orzysz kojarzy się z wojskiem, jednak dopiero wspólna praca, otwarcie się na swoje wzajemne potrzeby pozwoliło, aby ta marka zyskała na atrakcyjności, ciekawości i była iskrą do rozwoju.
Powstało Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, cykl imprez o charakterze militarnym a co za tym idzie, udało nam się przywołać turystę. To on pozwolił nam zrozumieć, że aby go zatrzymać na dłużej, potrzebna jest baza noclegowa i restauracyjna. Wielu przedsiębiorczych mieszkańców wykorzystuje tę szansę – tworzą się miejsca noclegowe, lokalne bary i sklepy.
W ubiegłym roku dołączyliśmy do tej marki marzenia i oczekiwania wędkarzy, tworząc markę ,,Orzysz - Wędkarskie Serce Mazur”. Jak było z wędkarstwem w naszych jeziorach może nie warto wspominać, nie było dobrze…. Nie zrażeni niczym, próbowaliśmy, negocjowaliśmy, doszliśmy do porozumienia z PZW, którego przez wiele lat nie udało się osiągnąć. Dzisiaj jesteśmy w czołówce ulubionych miejsc wędkarzy z całej Polski, oni są zachwyceni, my zadowoleni, jeziora na tym zyskały – zarybiane sukcesywnie, pilnowane odwdzięczają się ,,grubymi rybami”.

Mamy potencjał, jesteśmy pracowici, chcemy nadal rozwijać i dbać o naszą Gminę, postanowiliśmy powrócić do wykreowanej w latach dwutysięcznych marki ,,Orzysz naturalnie”, a mając na uwadze ekologię i wyzwania XXI wieku dopisujemy „…Miasto Zielonych Projektów”.

Planujemy opracować koncepcję wielopokoleniowego i wielopłaszczyznowego działania

w trzech obszarach zgodnych z symboliką kolorów orzyskiej flagi:

Ø  kolor żółty – przejrzyste powietrze, przez które przenika słońce

Ø  kolor zielony – zielone obszary, dające wytchnienie  

Ø  kolor niebieski – krystaliczna woda, pełna naturalnych zasobów

Nie zrobimy tego sami, potrzebujemy innego spojrzenia, nowych pomysłów, podpowiedzi, ale też konstruktywnej krytyki.

W styczniu powołam zespół koordynacyjny reprezentujący środowiska społeczne naszej gminy. Zapraszam więc do współpracy osoby indywidualne, stowarzyszania i grupy nieformalne, które chcą współtworzyć ten projekt. Kontakt mailowy burmistrz@orzysz.pl oraz przez mojego Messengera .

Wspólnie zmieniajmy naszą gminę!!!

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2020-12-16 11:01 | Agata Borchet

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too