Dziś jest
PL EN DE UK LT

Jezioro Orzysz otwiera nowy rozdział - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Sport » MOSiR Orzysz

Jezioro Orzysz otwiera nowy rozdział

15 marca 2019 roku może być przełomową datą dla wędkarstwa w naszym kraju. Po trwających równo rok negocjacjach orzyskich samorządowców i wędkarzy z Zarządem Głównym Polskiego Związku Wędkarskiego, podpisano umowę, która ma stworzyć z jeziora Orzysz wędkarską mekkę na Mazurach.

W myśl precedensowej umowy Polski Związek Wędkarski corocznie ma organizować na jeziorze Orzysz co najmniej jedną imprezę rangi Mistrzostw Polski lub Grand Prix Polski oraz udzielić wsparcia w organizowanych przez samorząd trzech imprezach w roku. Dodatkowo PZW zobowiązał się do organizacji rokrocznie spotkania edukacyjnego dla dzieci i młodzieży promującego wędkarstwo.

By, jednak wędkarze chętnie brali udział w organizowanych zawodach i licznie odwiedzali Orzysz, ZG PZW ma postarać się o jak najlepszą dla wędkarzy wodę. Kluczowe ma tu być ograniczenie odłowów gospodarczych. Ostatecznie rybacy poławiać będą mogli tylko sielawę i węgorza, a ewentualny przyłów innych gatunków ryb będą musieli wypuścić do wody. W przypadku węgorza odłów możliwy będzie tylko w jednym miejscu – na zwężeniu Zatoki Wierzbińskiej do Kanału Orzysz. Unormowany został także sposób pozyskiwania tarlaków szczupaka. Przede wszystkim rybacy będą musieli czynić to metodą przeżyciową. Maksymalny odłów został określony na 700 kg., przy jednoczesnym zagwarantowaniu, że co najmniej 60% tj. około 400 kg. po wykonaniu sztucznego tarła powróci do jeziora Orzysz. Od 2020 roku mają zostać wprowadzone górne wymiary ochronne dla szczupaka - 80 cm i okonia - 35 cm oraz limity ilościowe szczupaka – 1 szt. i okonia – 10 szt.

Orzyski samorząd zyskał także narzędzia do kontroli, gwarantując sobie przede wszystkim obecność przedstawiciela przy zarybieniach i odłowach.

Ważne zadanie stoi również przed orzyskimi wędkarzami. Ich głównym wyzwaniem będzie powołanie do życia Społecznej Straży Rybackiej oraz podejmowanie działań edukacyjnych, zmierzających między innymi do egzekwowania od wędkarzy zwrotów rejestrów połowów.

Podczas podpisywania porozumienia, burmistrz Orzysza – Zbigniew Włodkowski i prezes Zarządu Głównego PZW – Teodor Rudnik, podkreślali, że jest to ważne wydarzenie dla wędkarstwa w Polsce. W pewien sposób kończy walkę wędkarzy z Orzysza, którzy jako jedni z pierwszych rozpoczęli starania o zmianę sposobu użytkowania swojego jeziora na typowo wędkarski. Jak podkreślali - wypracowane porozumienie jest przede wszystkim dalekim kompromisem z obu stron, który w przyszłości może zaowocować także dalszymi działaniami. Dla jeziora Orzysz jest z kolei szansą, by stało się wędkarskim sercem Mazur.

 

Drukuj | Wyślij znajomym | 2019-03-18 19:55 | Łukasz Nikołajuk
Pokrewne (tag): sport

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too