Dziś jest
PL EN DE UK LT

Ferie zimowe w Bibliotece Miejskiej - sprawozdanie - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Biblioteka Miejska
reklama

Ferie zimowe w Bibliotece Miejskiej - sprawozdanie

Tegoroczne ferie zimowe w Bibliotece Miejskiej w Orzyszu upłynęły nam w ścisłym kontakcie z książkami, czyli tym co w Bibliotece najważniejsze. Poza prowadzeniem zajęć rozrywkowych dla dzieci, postawiłyśmy sobie za cel obudzenie w nich miłości do lektury. I chyba nam się udało. Codziennie w Bibliotece przeprowadzałyśmy konkurs literacki bądź czytelniczy i ,mimo że nie były one najłatwiejsze, nie zniechęciły dzieci do codziennego odwiedzania Biblioteki.

I tak, już pierwszego dnia ferii zimowych odbył się konkurs Pt. „Jaka to bajka?”. Celem konkursu było przygotowanie uczestników do korzystania z wypożyczalni książek, stworzenie atmosfery zachęcającej do odwiedzin w Bibliotece, zaznajomienie dzieci z regulaminem Biblioteki. Konkurs składał się z XV części, każda po trzy pytania, dotyczących najpopularniejszych bajek dla dzieci, np. „Czerwony Kapturek”, „Trzy świnki”, „Aladyn”, „Pinokio”, „Kubuś Puchatek” czy „Shrek”. Konkurs ten nie był punktowany ani nagradzany, ponieważ potraktowaliśmy go jak zabawę i rozgrzewkę przed poważniejszymi zadaniami.

A pierwszym poważnym zadaniem postawionym przed naszymi feriowiczami był konkurs „Walentynki z wierszami Jana Brzechwy”, który odbył się 14 lutego 2007 roku. Celem konkursu było poznanie bohaterów popularnych wierszy Jana Brzechwy, zachęcenie dzieci do głośnego czytania, wdrożenie do samodzielnej pracy i korzystania ze zbiorów Biblioteki, kształtowanie sposobu spędzania wolnego czasu nie tylko na zabawie. Do zadań uczestników konkursu należało rozwiązanie testu pisemnego złożonego z 7 bloków pytań, oraz krzyżówki dotyczącej znajomości twórczości Jana Brzechwy. Konkurs zwyciężyła Paulina Wierzbowska zdobywając 39 punktów na 40 możliwych, drugie Ola Modzelewska z 38 punktami a trzecie Marta Konert, zdobywając 36 punktów.

Kolejnym konkursem, który odbył się 15 lutego, był afiszowy konkurs czytelniczy ph. „Czy znasz Stefka Burczymuchę?”. Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie odpowiedzi na 11 rebusowych pytań, sprawdzających dogłębną i szczegółową znajomość wiersza o Stefku oraz wykonanie dowolną techniką plastyczną portretu Burczymuchy. Najlepszą znawczynią naszego bohatera okazała się Patrycja Piotrowska, która bezbłędnie rozwiązała wszystkie 11 rebusów i wykonała najwyżej ocenioną przez komisję pracę plastyczną.

Następnym bohaterem literackim, którego wzięliśmy pod lupę był „Niezwykły doktor Jan Dolittle”. Konkurs dotyczył znajomości lektury szkolnej „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, składał się z 5 mocno rozbudowanych części, a wśród nich: wykreślanka, test PRAWDA-FAŁSZ, krzyżówka i test złożony z 20 pytań. Zwyciężczynią konkursu była, po raz kolejny, Paulina Wierzbowska, wieloletnia czytelniczka naszej Biblioteki, co w znacznym stopniu tłumaczy jej znajomość literatury dziecięcej.

Ostatnim z cyklu konkursów literackich był konkurs wiedzy „Lektury znane i lubiane”, którego celem było kształcenie cichego czytania, utrwalenie wiadomości o przeczytanych lekturach, popularyzowanie książek i zachęcenie do ich czytania, kształcenie umiejętności kojarzenia i sprawnego udzielania odpowiedzi oraz utrwalenie zasad pisowni wielką literą. W konkursie należało wykazać się znajomością następujących pozycji z kanonu lektur dla dzieci: „Baśnie” Andersena, „Anaruk chłopiec z Grenlandii”, „Dzieci pana Astronoma”, „Oto jest Kasia”, „Kajtkowe przygody”, „Dzieci z Bullerbyn”, „O psie, który jeździł koleją” i „Ziarenka Maku”. Konkurs złożony był z 4 bloków: krzyżówki z hasłem, zagadek z jakiej lektury pochodzą cytaty, testu wyboru oraz odpowiedzi na kilka szczegółowych pytań dotyczących lektur szkolnych. I znowu największą znawczynią lektur szkolnych okazała się Paulina a specjalną nagrodę w konkursie wręczono Marceli Modzelewskiej, najmłodszej uczestniczce konkursu, która mimo iż nie wszystkie lektury omawiała w szkole, odważnie stanęła w szranki konkursu.

Ponadto, w trakcie ferii, rozegraliśmy turniej gry w „Chińczyka” oraz turniej gry w „Biznes po europejsku”, dzięki której wszyscy bezbłędnie rozróżniają nazwy stolic, kraje i flagi państw należących do Unii Europejskiej. Turniej zwyciężyła Patrycja Piotrowska, jednogłośnie okrzyknięta Biznesmenką Ferii. Codziennie dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych rozwijających ich zdolności manualne, wykonując własnoręcznie np. kartki walentynkowe czy ramki do rodzinnego zdjęcia Przyjaciół Biblioteki. W trakcie ferii, dla rozprężenia, układaliśmy puzzle, ćwiczyliśmy nasze mózgi grając w „Memory” a także tańczyliśmy na Ostatkowym Balu u Cygana ( w przerwach spożywając pączki).
Ferie zimowe w Bibliotece należy zaliczyć do bardzo udanych. Koncepcja spędzenia ich w towarzystwie książki okazała się słuszna i zaowocowała nowymi czytelnikami… Ferie się skończyły, ale Biblioteka wciąż jest otwarta i czeka na wszystkich, którzy zechcą się z nią zaprzyjaźnić. Do zobaczenia!

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2007-02-26 10:21 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too      Stronę monitoruje stat24