Dziś jest
PL EN DE UK LT

Nowy numer Biuletynu Informacyjnego Gminy Orzysz - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Biuletyn Informacyjny

Nowy numer Biuletynu Informacyjnego Gminy Orzysz

Polecamy nowe wydanie Biuletynu a w nim m.in.
"Przeznaczamy więcej pieniędzy na remonty dróg gruntowych"

Często mówimy, że pogoda ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i na nasze samopoczucie. Po pochmurnej i bardzo deszczowej jesieni przyszła zima, która zupełnie nie przypominała tradycyjnej polskiej mroźnej i  śnieżnej zimy, była raczej przedłużeniem jesiennej chlapy. Te niekorzystne warunki pogodowe były przyczyną wielu przeziębień i zachorowań grypowych. Brak słońca też wpłynął negatywnie na nasze samopoczucie.

Okazuje się, że te warunki pogodowe miały zły wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia. W tym tygodniu kończę coroczne spotkania informacyjno sprawozdawcze w naszych sołectwach i jeszcze przed świętami rozpocznę spotkania w Orzyszu. Głównym tematem podnoszonym na spotkaniach wiejskich jest zły stan dróg gruntowych. Dróg, na stan których miały negatywny wpływ również warunki pogodowe. Fatalna deszczowa pogoda utrzymująca się od wiosny 2017 roku, a co za tym idzie i wysoki stan wód gruntowych rozmiękczyły korony dróg o nawierzchni żwirowej. Ciągłe opady deszczu uniemożliwiły też systematyczną i bieżąca naprawę. No to nakłada się zwiększona eksploatacja tych dróg przez ciężkie pojazdy (transport leśny, mleczarka, śmieciarka, potężne ciągniki rolnicze, autobus szkolny) o tonażu nie adekwatnym do technicznej wytrzymałości tych dróg. W efekcie drogi gruntowe stają się trudno przejezdne, o czym była mowa na spotkaniach wiejskich, a także w informacjach jakie otrzymywałem od Państwa bezpośrednio lub droga elektroniczną.

Po objeździe, wspólnie z inspektorem Marianem Gajdulewiczem i analizie stanu dróg gruntowych na wsiach i w mieście zdecydowałem się podjąć decyzję o zwiększeniu pieniędzy na ich naprawę. Mimo, że w budżecie na ten rok zabezpieczyliśmy dwukrotnie więcej środków na remonty dróg gruntowych niż w latach poprzednich, to po rozmowie z Panią skarbnik jesteśmy w stanie zwiększyć budżet na naprawę dróg maksymalnie o 300 tysięcy złotych. Dziękuję Radom Sołeckim, które zabezpieczyły w funduszach sołeckich pieniądze na naprawę dróg. Da to łącznie kwotę bliską pół miliona złotych.

Podjąłem też decyzję o wynajęciu kruszarki do kruszenia gruzu i już w tym miesiącu rozpoczniemy burzenie i kruszenie zrujnowanych budynków w mieście. Za zgodą Cariras Ełk wyburzymy budynki miedzy ulicami Wierzbińską i Wyzwolenia, nasz budynek na strzelnicy i budynki gospodarcze przy cerkwi na ulicy Ełckiej. Uzyskamy w ten sposób bardzo tani, ale też bardzo dobry materiał na podbudowę remontowanych dróg gruntowych, a jednocześnie oczyścimy miasto ze szpecących i zagrażających bezpieczeństwu budynków. Do systematycznej poprawy dróg przystąpimy zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Pana Mariana Gajdulewicza. W pierwszej kolejności będą remontowane drogi, po których jeździ autobus szkolny, później łączące wsie i osady oraz ulice o nawierzchni gruntowej w mieście i w ostatniej kolejności drogi do pól uprawnych (w miarę możliwości). Żeby ten plan się powiódł potrzebna jest chociaż przez kilka tygodni bezdeszczowa pogoda.

 Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski

Załączniki

  1. Biuletyn Nr2
Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-03-23 09:02 | Agata Borchet

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too