Dziś jest
PL EN DE UK LT

„Orzyski Pałac Kultury" to nowe miejsce na mapie Orzysza - relacja z realizacji projektu. - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Kultura » Dom Kultury

„Orzyski Pałac Kultury" to nowe miejsce na mapie Orzysza - relacja z realizacji projektu.

Gmina Orzysz, mając na uwadze szczególny potencjał kreatywny jej mieszkańców, złożyła wniosek o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w ramach programu INFRASTRUKTURA DOMÓW KULTURY 2017, otrzymując dotację w wysokości 120 tys. złotych na realizację zadania pod nazwą „Orzyski Pałac Kultury – stylowa i nowoczesna przestrzeń dla rozwoju kultury lokalnej” w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 162 398 zł., z czego wkład własny obejmował 26 % czyli 42 398 zł.

W ramach zadania został wykonany remont budynku przy ul. Wojska Polskiego 9 D w Orzyszu, zwanego potocznie "pałacykiem" na potrzeby działalności statutowej domu kultury. Znacznie poszerzona została jego powierzchnia użytkowa dzięki remontowi II kondygnacji, w wyniku czego uzyskaliśmy 3 użytkowe piętra oraz 16 pomieszczeń. Wydobyliśmy stylowy, naturalny klimat budynku i zestawiliśmy go z nowoczesnością. Zaaranżowaliśmy przestrzeń do innowacyjnych działań, jakie już kontynuujemy tj. studio nagrań oraz powołaliśmy do życia galerię sztuki lokalnych artystów oraz kafejkę artystyczną. Pozyskaliśmy przestrzeń do integracji wielonarodowej i wielokulturowej społeczności Orzysza w miejscu "z duszą", tworząc warunki do spotkania kultur i przepływu wartości. Wykorzystamy przyległy teren zielony do działań "outdoors". Kultura wyższa, jaką od lat promujemy organizując ogólnopolskie konkursy literackie, muzyczne, folklorystyczne czy szachowe znajdzie tu klimatyczną oprawę przestrzenną i godne warunki.

Udało nam się wydobyć i „odkurzyć” piękno budowli z początków XX wieku, aby inspirowało nas ku kreatywnym działaniom artystycznym. Odzyskaliśmy drewniane podłogi, ościeżnice, drzwi. Wyłuszczyliśmy efektowne zdobienia i rzeźbienia. Odnaleźliśmy oryginalne elementy dawnej architektury Pałacu i wstawiliśmy je z powrotem w miejsce substytutów. Prace remontowe polegały na robotach rozbiórkowych, tynkowaniu i pracach malarskich, kładzeniu podłóg i posadzek, naprawie dachu, montażu grzejników oraz modernizacji przestarzałej instalacji elektrycznej. Aby obiekt stał się dostępny osobom niepełnosprawnym zakupiliśmy schodołaz. Nowopowstałe pracownie wyposażyliśmy w następujący sprzęt: mikser cyfrowy, zestaw trzech mikrofonów, panele akustyczne, lustra, sztalugi, statyw na wiele instrumentów oraz kamera HD.

Osobą odpowiedzialną za przygotowanie wniosku jest dyrektor Domu Kultury w Orzyszu, Joanna Kamieniecka. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-01-29 19:39 | Joanna Kamieniecka

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too      Stronę monitoruje stat24