Dziś jest
PL EN DE UK LT

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ W ORZYSZU. - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Biblioteka Miejska

Wiadomość archiwalna

Archiwum

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ W ORZYSZU.

Szanowni Czytelnicy! W tym miesiącu gorąco polecamy do przeczytania:
„Fastrygę” Grażyny Jagielskiej.
„Fastryga” to opowieść o trzech pokoleniach kobiet, których losy naznaczone są tajemniczym piętnem. Czy ich życiem kieruje Zło, które zadomowiło się w rodzinie Werskich jeszcze w czasie okupacji? A może to tylko pamięć, całymi latami domagająca się wyzwolenia od kłamstw i niedopowiedzeń? Cokolwiek to jest, niszczy życie kobiet, zatruwa ich wzajemne stosunki i relacje ze światem. Książka Grażyny Jagielskiej to także przenikliwe studium wzajemnego zniewolenia i przemocy w rodzinie, konsekwentnie ukazywane z dwóch perspektyw – sprawcy i ofiary. Intrygująca narracja i świetne portrety psychologiczne sprawiają, że „Fastryga” to powieść o wielkiej sile wyrazu.
Grażyna Jagielska – tłumaczka literatury angielskiej, dziennikarka i pisarka. Przełożyła m.in. książki J.G. Ballarda, Fay Weldon, Joanny Trollope. Jej debiutem prozatorskim była powieść „Korespondent”, owoc podróży dziennikarskich z lat 1994 – 1996 do Kaszmiru, Sri Lanki i Afganistanu.
Recenzje o książce:
„W tej książce jest wszystko, czego oczekuję od dobrej literatury. Ważne pytania, brak odpowiedzi na nie, pochylenie się nad światem i pokora wobec niego. To naprawdę świetna powieść, znakomicie napisana i skonstruowana” Lampa i Iskra Boża.
„Jak na debiut – rewelacja” Kazimiera Szczuka.

„O władzy i bezsilności” Jadwigi Staniszkis.
„Odzyskanie, choćby myślowej, kontroli nad sobą i światem wymaga przede wszystkim przemyślenia na nowo fenomenu władzy”. Czytając książkę Jadwigi Staniszkis, uczestniczymy w procesie jej „myślenia o władzy” – w analizowaniu tego fenomenu autorka widzi szansę na zrozumienie i zmienianie współczesnego świata, w tym Polski. Wierzy i przekonuje, że to jedyna szansa.
W objaśnianiu pojęcia władzy Jadwiga Staniszkis sięga do historii pojęć: państwo, władza i rządzenie. Nawiązuje do zachodnio- i środkowoeuropejskiej tradycji myślenia o strukturze władzy, przywołuje przykłady demokracji amerykańskiej, szuka inspiracji w myśli chińskiej i japońskiej. Autorka analizuje skutki globalizacji i próbuje prognozować przyszłość, buduje polskie i europejskie scenariusze, pokazuje granice polityki we współczesnym świecie. Pisze o postsolidarnościowym rozczarowaniu, komentuje ostatni kryzys polityczny w Polsce (wybory 2005). Szukając przyczyn – nie unika kategorycznych ocen i bezkompromisowych sądów. Niestrudzenie broni moralnego aspektu władzy, poczucia godności człowieka, który rządzi i który rządom podlega, prawa do doświadczania wolności.
Jadwiga Staniszkis – socjolog i politolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, wykładała na uniwersytetach zagranicznych: europejskich, amerykańskich, a także w Chinach, Japonii i na Tajwanie.

„Służby specjalne. Historia wywiadu i kontrwywiadu na świecie” Rogera Faligota i Remiego Kauffera.
W dwudziestym stuleciu nastąpił niebywały rozwój służb wywiadu. Małe grupki „arystokratów tajnej wojny”, tworzone na zasadzie starannego doboru, przekształcały się w potężne machiny wywiadu, zatrudniające tysiące agentów i informatorów, dysponujące najnowocześniejszymi technikami. Książka Faligota i Kauffera, francuskich dziennikarzy dokumentalistów, pozwala czytelnikowi na uważne prześledzenie właśnie tej bezprecedensowej przemiany dzięki żywemu, barwnemu opisowi wydarzeń, sylwetek słynnych i mniej znanych ludzi „armii cienia” oraz bogatemu materiałowi dokumentacyjnemu.
Autorzy rozpoczynają od głośnej przed pierwszą wojną światową sprawy Dreyfusa i kulis wojny burskiej. Był to okres, w którym dominowały na świecie cztery wielkie rodziny szpiegowskie: angielska, francuska, niemiecka i japońska. Wywiad amerykański pozostawał wówczas jeszcze w powijakach. Przeciwnikiem francuskiej Service de Renseignement i angielskiej Intelligence Service było początkowo IIIb, a później Abwehra i Sicherheitdienst. W Rosji miejsce groźnej ochrany zajęło jeszcze bardziej złowieszcze GPU. Japońskie służby Tokko i Kempeitai rozciągały swe macki na całą Azję, zwalczając tajne służby Chin i zachodnich mocarstw kolonialnych...Faligot i Kauffer kończą swą książkę opisem służb, ludzi, spraw skandali i wydarzeń zaistniałych w świecie szpiegów w latach dziewięćdziesiątych. Do tej publikacji gromadzili informacje przez piętnaście lat. Na temat służb wywiadu różnych krajów napisali wcześniej kilka prac, m.in. „Basen”, „Kang Szeng i tajne służby Chin” oraz „Szare eminencje”.
Zapraszamy do lektury!


Drukuj | Wyślij znajomym | 2006-10-06 15:39 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too