Dziś jest
PL EN DE UK LT

Delegacja z Gori w Orzyszu - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Miasta Partnerskie

Delegacja z Gori w Orzyszu

Od 5 maja br. w naszej gminie gościmy 7 - osobową delegację z gminy Gori w Gruzji na czele z Merem Davidem Oniashvili. Swój pobyt w Polsce gruzińska delegacja rozpoczęła 3 maja, od wizyty w Łowiczu, gdzie na zaproszenie przedsiębiorcy Pana Marka Krajewskiego, prowadzącego działalność również w gminie Orzysz, miała okazję zapoznać się ze specyfiką działalności firm dziewiarskich.

Nie był to pierwszy pobyt władz Gori  w Orzyszu. W czerwcu ubiegłego roku Gruzini złożyli nam krótką wizytę podczas obchodów święta miasta Dni Orzysza. Rewizyta naszych przedstawicieli w Gori miała miejsce w październiku 2015r., a  w składzie delegacji znaleźli się: Burmistrz Orzysza, Przewodniczący Rady Miejskiej – Adam Myka, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Wioletta Śląska - Zyśk, były Poseł na Sejm RP-Tomasz Makowski, Naczelnik Wydziału Oświaty i Edukacji – Beata Jażdżewska oraz przedsiębiorca - Marek Krajewski.
Na potrzeby majowego pobytu Gruzinów w Orzyszu  przygotowano program  obfitujący w spotkania i wizyty przybliżające gościom sposób funkcjonowania samorządu szczebla gminnego, powiatowego, sposób działania jednostek organizacyjnych gminy, spółek gminnych oraz strukturę i sposób działania oświaty.
W piątek delegacja odwiedziła m.in. Przedszkole Miejskie „Niezapominajka”, Zespół Szkół Ogólnokształcących, oraz orzyskie gimnazjum gdzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie tj. „Odsłonięcie ławeczki Wieszcza Adama Mickiewicza”. Nasi goście zwiedzili także największy orzyski obiekt sportowy -  Salę widowiskowo-sportową oraz zapoznali się z historią miasta w nowo powstałym  Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej.
Sobota to najważniejszy dzień pobytu delegacji z Gori, który rozpoczął się wizytą w Starostwie Powiatowym w Piszu, w  Szpitalu Powiatowym w Piszu oraz w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportu. Pan Wicestarosta Marek Wysocki oraz Dyrektor szpitala Marek Skarzyński zaprezentowali zmodernizowane oddziały szpitalne oraz nowo zakupiony sprzęt medyczny. O godz. 20:00 podczas tegorocznego balu samorządowca nastąpiło podpisanie dwóch porozumień o współpracy. Pierwsze  pomiędzy Gminą Orzysz, a Gminą Gori w ramach którego obie strony zobowiązały się m.in. do rozwijania i utrzymywania przyjacielskich kontaktów oraz wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia przy realizacji wspólnych projektów. Drugie z nich pomiędzy Gmina Orzysz, a Rejonem Varena na Litwie dzięki któremu możliwe będzie aplikowanie o środki na budowę sali sportowej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Dąbrówce oraz utworzenie Orzyskiego Centrum Kultury.
Niedzielny program był niespodzianką dla naszych gości, gdyż specjalnie dla nich zorganizowano rejs po  mazurskich jeziorach. Po powrocie członkowie delegacji mogli zapoznać się z  namiastką funkcjonujących w gminie świetlic wiejskich oraz strażnic OSP. Krótką wizytę złożyliśmy w Mikoszach Osadzie, Górze, Drozdowie, gdzie sołtysi przybliżyli zakres działalności świetlic wiejskich, natomiast prezesi OSP  opowiedzieli o sposobie funkcjonowania straży, o zasobach kadrowych i sprzęcie, który jest na wyposażeniu jednostek. Ten intensywny dzień zakończyło spotkanie z orzyskimi przedsiębiorcami .
Równie interesujący program zaplanowano na 9 maja, delegacja będzie miała okazję zapoznać się z rozwiązaniami dotyczącymi gospodarki odpadami  zastosowanym w naszej gminie. W tym celu przewidziano krótką wizytę w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, gdzie przybliżone zostanie funkcjonowanie jednostki oraz nowatorskie działania, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego.
Partnerstwo Orzysza i Gori jest dla obydwu stron ogromną szansą na pozyskanie środków unijnych, o które będziemy mogli  wspólnie ubiegać się po wstąpieniu Gruzji w struktury Unii Europejskiej.


   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2016-05-09 10:46 | Iwona Borzymowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too