Dziś jest
PL EN DE UK LT

Wizyta w partnerskim mieście Kropp - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Informator » Miasta Partnerskie

Wizyta w partnerskim mieście Kropp

W dniach 8 do 9 stycznia 2016 r. delegacja Gminy Orzysz w składzie: z-ca burmistrza Leszek Gryciuk, radny Andrzej Rogiński, prezes ZUK Grzegorz Sobotka oraz tłumacz Piotr Chorąży przebywała w mieście partnerskim Kropp w Niemczech. Delegacja uczestniczyła w corocznym noworocznym spotkaniu władz miasta Kropp z przedstawicielami wszystkich jednostek organizacyjnych i najważniejszych stowarzyszeń działającej w gminie Kropp-Staelholm.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele wojska (Szwadron Rozpoznania Lotniczego im. Immelmanna), policji, klubów sportowych (największy liczy ok. 5 tyś . członków), Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego, przedstawiciele stowarzyszeń seniorów, Diakonów (ewangelicki odpowiednik Caritas) i wielu innych organizacji działających na terenie gminy. Przy wejściu wszystkich wchodzących osobiście witał Przewodniczący Rady Gminy Kropp Klaus Lorenzen oraz Burmistrz Stefan Ploog. Po powitaniu gości przez Przewoniczącego Rady Klausa Lorenzena (oklaskami przyjęto przyjazd delegacji z Orzysza) Burmistrz Stefan Ploog w swoim wystąpieniu omówił miniony rok i przedstawił założenia działań gminy na rok 2016. Krótkie wystąpienie z podziękowaniami za zaproszenie oraz życzeniami wszelkiej pomyślności w nowym roku przekazał od władz i wszystkich mieszkańców Orzysza burmistrz Leszek Gryciuk.  Następnie przy poczęstunku odbywały się rozmowy zaproszonych gości. Rozmowy naszej delegacji koncentrowały się na tematach związanych z działaniami gminy Kropp, problemach występujących w obecnej sytuacji politycznej i poszerzaniu współpracy pomiędzy gminami Kropp i Orzysz. W dwustronnych rozmowach pomagała jak zawsze pani Margareta Koch.

        Drugim celem wizyty było szczegółowe zapoznanie się z Zakładem Robót Publicznych w Kropp. W sobotę rano pojechaliśmy do ZUK-u w Kropp i tam oprowadzał nas po wszystkich warsztatach, magazynach, biurach i składach kierownik tego zakładu. Wzorowa organizacja pracy, fachowość pracowników oraz dbałość o sprzęt i porządek godny naśladowania dał wiele do myślenia członkom delegacji co już na miejscu zakiełkowało kilkoma pomysłami mogącymi poprawić jakość funkcjonowania ZUK w Orzyszu.

Zupełnie nieplanowanym punktem programu okazało się spotkanie z   problemem emigrantów w Kropp.  Na obecną chwilę jest ich tam ok. 150.a w niedługim czasie pojawi się jeszcze ok. 350 osób. Miasto zapewniło tym ludziom miejsca na zamieszkanie w przeróżnych pustostanach a Diakoni w swoich budynkach których mają w Kropp sporo. Dużym zaskoczeniem dla nas było bezinteresowne zaangażowanie się wielu ludzi i instytucji w pomoc tym ludziom. Byliśmy w warsztacie rowerowym gdzie emerytowany starszy pan z podarowanych przez mieszkańców rowerów montował całkowicie sprawne i dopuszczalne do ruchu nowe pojazdy. Na nasze pytanie dlaczego to robi odparł: ”Na emeryturze umarłbym z nudów” . Drugi pomagający mu pan emeryt oprócz remontu rowerów chodził z emigrantami po urzędach i pomagał załatwiać wszystkie potrzebne sprawy. Byliśmy świadkami przekazania jednego z gotowych rowerów uchodźcy z Erytrei. Szczęście w oczach obdarowanego bezcenne. Nie dziwię się, że taki widok zachęca do dalszej pomocy ludziom w potrzebie. Odwiedziliśmy też miejsce w jednym z budynków Diakonów gdzie w każdy piątek rodziny emigrantów otrzymują produkty żywnościowe podarowane przez mieszkańców, okolicznych rolników, sklepy i instytucje. Wzorowa organizacja oraz zaangażowanie dziesiątków ludzi w pomoc potrzebującym budziła respekt i zamyślenie nad niespójnością naszych sądów i przekazu medialnego a rzeczywistością.

Następnie po krótkiej sesji zdjęciowej przy samolocie Tornado pojechaliśmy nad Morze Północne do „Akwarium” gdzie można było zobaczyć faunę tegoż morza w formie przystępnej również dla dzieci. W drodze do Husum gdzie mieszka burmistrz Stefan Ploog odwiedziliśmy małe urokliwe miasteczko zbudowane kiedyś przez uchodźców z Holandii na wzór ich miast z kanałami włącznie.

Wieczorem przy kolacji jeszcze raz burmistrz Leszek Gryciuk podziękował za zaproszenie i przekazał zaproszenie na „Dni Orzysza”. Zostało ono z zadowoleniem przyjęte.

W Niedzielę rano wyjechaliśmy w podróż powrotną, która z powodu złych warunków atmosferycznych trwała 20 godzin.
 
Piotr Chorąży
Drukuj | Wyślij znajomym | 2016-01-21 08:45 | Admin

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too