Dziś jest
PL EN DE UK LT

Dni Oświaty, Książki i Prasy – obchody w Bibliotece Miejskiej. - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Biblioteka Miejska

Wiadomość archiwalna

Archiwum

Dni Oświaty, Książki i Prasy – obchody w Bibliotece Miejskiej.

„Książki są jak ludzie – ich wartości nie podobna rozeznać po stroju”.

Pod takim hasłem przez cały maj, który od dawna jest miesiącem Oświaty, Książki i Prasy, w Bibliotece Miejskiej miał miejsce szereg lekcji bibliotecznych, w których udział wzięli uczniowie Szkół Podstawowych z terenu naszego miasta i gminy oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego w Orzyszu. Lekcje te miały na celu upowszechnianie czytelnictwa książek, czasopism i innych dokumentów piśmienniczych, popularyzowanie zbiorów i usług bibliotecznych wśród młodzieży, a także przybliżenie zasad pracy i organizacji biblioteki. W trakcie lekcji udzielono odpowiedzi na szereg pytań nurtujących przyszłych użytkowników Biblioteki: Skąd się biorą książki w Bibliotece? Kto je okłada? Kto je opracowuje? Co to jest katalog? Jakie są jego rodzaje? Co oznaczają tajemnicze cyferki stawiane w książkach przez bibliotekarzy? Według jakich zasad książki są ustawiane na półkach? Jak najszybciej odnaleźć interesującą nas książkę w gąszczu innych pozycji? I wiele, wiele innych....
Ponadto 8 maja obchodzono w Bibliotece Dzień Bibliotekarza.
Zdaniem jednych Dzień Bibliotekarza nawiązuje do postaci legendarnego bibliotekarza Istadoriona, twórcy pierwszej księgi w której wymienione zostało w 69 językach słowo BIBLIOTEKA.
Dokładna lokalizacja krainy czy też miasta w której żył Istadorion nie jest znana (uczeni toczą spory). Jedni wskazują miasto na wybrzeżach Portugalii, inni na Krecie, ale też pojawiają się hipotezy, że Istadorion mógł pochodzić z terenów zamieszkałych przez Wiślan. Dzień 8 maja nawiązuje do ośmiu córek Istadoriona, które każdego roku w maju, w ósmym dniu tego miesiąca tańczyły wokół największej księgi z Biblioteki Istadoriona.
Inna wersja legendy mówi, iż nie były to jego córki, tylko córki sąsiada. Istadorion jednak nie dał się skusić ich urodzie i pozostał wierny swoim księgom.
Inni uważają, że to uczczenie Jana z Koźmina, zwanego Koźmińczykiem, docenta Uniwersytetu Krakowskiego, nadwornego kaznodziei i pierwszego bibliotekarza króla Zygmunta Augusta, któremu w 1546 roku powierzono stanowisko bibliotekarza nowopowstałej biblioteki królewskiej w Wilnie, a stało się to najprawdopodobniej 8 maja.
Jest też bardziej współczesne nawiązanie do dnia 8 maja, na przykład na pamiątkę udanej, głośnej zabawy bibliotekarzy podczas obchodów Dni Oświaty Książki i Prasy w 1960 r. w Warszawie.
Obchody w naszej Bibliotece nie były tak huczne i głośne. Z tej okazji przeprowadzono uroczystą lekcję biblioteczną dotyczącą historii naszej placówki, oraz odbyło się krótkie spotkanie przy kawie z bibliotekarzami.
Zapraszamy do Biblioteki!
Drukuj | Wyślij znajomym | 2006-06-06 12:50 | Maja Rostkowska

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too