Dziś jest
PL EN DE UK LT

Edukacja Globalna w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery - Orzysz.pl

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Orzysz.pl » Edukacja » Liceum Ogólnokształcące w Orzyszu » Edukacja globalna

Edukacja Globalna w ZSO w Orzyszu

Projekt 355/2016-2017 /M „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”
Szkoła Zespół Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filią w Olecku, ORE i MSZ przy realizacji VI edycji Projektu "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju".
Nasze działania w roku 2017 to:
1. Uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez WMODN.
2. Spotkania nauczycieli (Rada Pedagogiczna i konsultacje indywidualne).
3. Włączanie elementów edukacji globalnej do szkolnych projektów (np. Ogólnopolski Tydzień Kariery).
4. Organizacja Tygodnia Edukacji Globalnej.
5. Prowadzenie lekcji z elementami edukacji globalnej.
6. Organizacja spotkania z wolontariuszem.
Szkolny Lider Edukacji Globalnej Dorota Foszczyńska
Projekt realizują nauczyciele ZSO w Orzyszu


Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-12 15:42 | Jacek Foszczyński

Galeria Żywych Obrazów - VII edycja

Uczniowie naszego liceum już po raz siódmy zaprosili gości do" Galerii Żywych Obrazów". Za pomocą strojów, rekwizytów i tła starali się oddać klimat znanych, i mniej znanych, dzieł sztuki. Działania te doskonale wpisują się w projekt Edukacji Globalnej realizowanej w naszej szkole.

Zaprezentowaliśmy gościom następujące obrazy :

Mleczarka – Jan Vermeer (wystąpiła: Emilia Czerwińska)

Spacer– Marc Chagal  (wystąpił: Johanes Borensztajn)

Dziewczynka z łódką – Pablo Picasso (wystąpiła: Magdalena Borkowska)

Terapeuta – Rene Magritte (wystąpił: Kacper Kołakowski)

Portrety Iry P - Tamara Łempicka (wystąpiła: Justyna Zakrzewska)

Dziewczęta przy pianinie  – Pierre August Renoir ( wystąpiły : Angelika Miłek, Aleksandra Patyniuk )

Czerwona zasłona – Lena Sotskowa (wystąpili: Wiktoria Swęder, Fabian Fiertek)

Felix Feneon – Paul Signac (wystąpił: Dominik Wasilewski)

 Na nowy żywot - Wlastimil Hofman ( wystąpili: Bartosz Lipiński, Mateusz Miłosek)

      Galerię odwiedzili pracownicy i pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy w Orzyszu, pani Dyrektor Domu Kultury Joanna Kamieniecka, pani Dyrektor MOPS w Orzyszu Jolanta Rakowska, pani Dyrektor Klubu Garnizonowego Małgorzata Staszewska, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego  w Orzyszu,  nauczyciele i uczniowie Gimnazjum w Orzyszu, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracownicy ZOESiP w Orzyszu, Telewizja Orzysz oraz mieszkańcy naszego miasta.

Dodatkową atrakcją były ciasteczka z sentencją, które każdy ze zwiedzających mógł sobie zerwać z Drzewa Dobrych Myśli.

Jak co roku  usłyszeliśmy mnóstwo pochwał i gratulacji od zwiedzających, za które bardzo dziękujemy.

Opiekunkami projektu były: Krystyna Ziółkowska i Magdalena Wysocka

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-03-26 23:46 | Jacek Foszczyński

Walentynki globalnie

Tegoroczne walentynki w LO w Orzyszu miały również charakter globalny.Przygotowane przez uczniów i eksponowane w szkole materiały podpowiadały na przykład jak można wyznawać miłość w różnych językach świata.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2018-02-20 08:15 | Jacek Foszczyński

Dzień Zdrowej Żywności 2017-też globalnie

Podsumowaniem Tygodnia Edukacji Globalnej w ZSO w Orzyszu był Dzień Zdrowej Żywności,w tym roku z wątkami międzynarodowymi.Uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentacje tematyczne i potrawy z różnych krajów,których degustacja miała miejsce w czasie naszego szkolnego spotkania.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-29 13:22 | Jacek Foszczyński

Sleeveface- efekt piątkowych warsztatów

Zgodnie z obietnicą umieszczamy zdjęcie z piątkowych warsztatów, które odbyły się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w ZSO w Orzyszu i w ten sposób zachęcamy do przeczytania książki Katarzyny Bereniki Miszczuk - Żerca.

W prace zaangażowani byli uczniowie klasy II a: Wiktoria Swęder, Fabian Fiertek, Dominik Wasilewski, Nikolina Dublińska. Sesja odbyła się w bibliotece szkolnej pod opieką p.Krystyny Ziółkowskiej.

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-27 09:25 | Krystyna Ziółkowska

Co słychać w Ameryce Południowej?

23 listopada 2017 roku w ZSO w Orzyszu gościliśmy p.Weronikę Brączek-wolontariuszkę pracującą w programach pomocowych w Ameryce Południowej.Nasi uczniowie i nauczyciele mieli okazję spotkać się z pasjonującą osobą,która opowiadała o swojej pracy,ludziach i przygodach w zupełnie specyficznych dla Europejczyka warunkach.Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

   
Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-24 22:21 | Jacek Foszczyński

Przybliżamy sleeveface- czyli nową twarz książki w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej

Termin sleeveface, połączenie dwóch wyrazów – okładka i twarz, upowszechniony został przez Johna Rostrona i Carla Morrisa, w wersji winylowej, w publikacji o tej samej nazwie. Z czasem fotografowanie się z płytą lub książką urosło do rangi popularnego na całym świecie zjawiska, upowszechnianego za sprawą mediów społecznościowych.

Co to jest sleeveface ? Sleeveface to nowoczesny, modny i zabawny pomysł na popularyzację czytelnictwa i biblioteki szkolnej. To zdjęcia, których elementem jest okładka książki lub płyty, sfotografowana w ten sposób, że łączy się z sylwetką osoby, stanowi jej przedłużenie lub dopełnienie. Stwarza to iluzję jednolitego obrazu. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem.
Tym razem postanowiliśmy podzielić się zdjęciami z naszej pracy. Efekt będzie widoczny na zdjęciu, które umieścimy na stronie internetowej szkoły w poniedziałek, bowiem obróbka zdjęcia wymaga czasu. Możemy się natomiast pochwalić zdjęciem z naszej ostatniej sesji plenerowej.

 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-24 11:25 | Krystyna Ziółkowska

Twórcze i kreatywne myślenie dzięki Loesje w ramach Edukacji Globalnej

W ramach tygodnia Edukacji Globalnej, której celem jest promowanie lepszego rozumienia świata w jego złożoności społecznej, gospodarczej i kulturowej przybliżyliśmy młodzieży ideę Loesje. Plakaty mające pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie pojawiają się w naszej szkole od dłuższego czasu. Na zdjęciach umieszczamy niektóre z nich.Przybliżymy trochę ideeę Loesje:

Loesje [luszje], czyli po polsku Lusia, narodziła się w Arnhem w Holandii, 24 listopada 1983 roku. Loesje to grupa ludzi działających na całym świecie, a jednocześnie postać, poprzez którą chcą inspirować innych.

Choć Loesje jest najbardziej rozpoznawana w Holandii i jej rodzinnym Arnhem, z czasem jej idea rozprzestrzeniła się na cały świat. Dziś lokalne grupy Loesje działają w kilkudziesięciu krajach. Loesje jest obecna między innymi w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii, Nepalu czy Stanach Zjednoczonych

Do Polski pierwsze informacje o Loesje dotarły podobno już na początku lat 90. Loesje swoją pierwszą publikację po polsku wydała w Kielcach w 2006 roku. Dziś najprężniej działa warszawska grupa Loesje. Jej członkowie prowadzą m.in. warsztaty kreatywnego pisania tekstów dla nauczycieli, młodzieży i otwarte warsztaty dla mieszkańców Warszawy.

Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.

Teksty, które zamieszczane są na drukach (plakatach, pocztówkach, wlepkach), tworzone są najczęściej w ramach warsztatów kreatywnego pisania, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-21 13:04 | Krystyna Ziółkowska

Ruszają lekcje z elementami EG

9 listopada 2017 roku uczniowie klasy IIIa ZSO w Orzyszu uczestniczyli w zajęciach ,których temat brzmiał Dla kogo raj? Lekcja odbyła się w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie i dotyczyła problemów związanych z tzw. rajami podatkowymi we współczesnym świecie.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-12 18:36 | Jacek Foszczyński

Szkolenia EG

W okresie wrzesień-październik 2017 roku w WMODN w Olsztynie-filia w Olecku odbyły się szkolenia dotyczące istoty edukacji globalnej oraz sposobów wdrażania tych rozwiązań w praktyce szkolnej.W szkoleniach uczestniczyła dwójka nauczycieli ZSO w Orzyszu.

źródło: WMODN Filia Olecko
źródło: WMODN Filia Olecko
źródło: WMODN Filia Olecko
źródło: WMODN Filia Olecko
źródło: WMODN Filia Olecko
źródło: WMODN Filia Olecko
źródło: WMODN Filia Olecko
źródło: WMODN Filia Olecko
źródło: WMODN Filia Olecko
źródło: WMODN Filia Olecko
 
Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-12 18:16 | Jacek Foszczyński

Edukacja Globalna w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Kariery który w roku 2017 przebiegał od 16 do 20 października uczniowie ZSO w Orzyszu prześledzili ścieżki kariery w różnych krajach świata w odniesieniu do wybranych zawodów.Przygotowali prace,które były eksponowane w przestrzeni szkolnej i prezentowane w trakcie zajęć.

Drukuj | Wyślij znajomym | 2017-11-12 15:53 | Jacek Foszczyński

..:::  FOTO GALERIA  :::  VIDEO GALERIA  :::  MAPA SERWISU  :::  ARCHIWUM  :::  KONTAKT Z REDAKCJĄ  :::..
Copyright @ 2004 - 2016 Urząd Miejski w Orzyszu System 4Too      Stronę monitoruje stat24